ROK SZKOLNY 2023/2024

Nowości literackie zagościły w naszej bibliotece

„Niezwykłe spotkanie”

Dnia 7 marca 2024 roku odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem – byłym Rzecznikiem Praw Dziecka.

       Zaproszony gość rozmawiał z uczniami o ich prawach oraz opowiadał o swojej pracy i podróżach. Pokazał także Order Uśmiechu (jedyne odznaczenie nadawane dorosłym przez dzieci), który otrzymał w 1994 roku. Podczas spotkania była możliwość zakupu jego książek, otrzymania autografu oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Mamy nadzieję, że tego typu wydarzenia będą częściej odbywały się w naszej szkole.

 

*Marek Michalak w swoich utworach porusza tematy bliskie młodym czytelnikom, zachęcamy do zapoznania się z jego twórczością. 

Polecamy książki:

“Opowieści o tym, co w życiu ważne”, “Opowieści o tym, co daje moc”, “Opowieści o prawach dziecka”, “Wielcy przyjaciele dzieci”.

Spotkanie autorskie

„Mała książka – wielki człowiek”

 

Poznajemy Bibliotekę Raczyńskich

Uczniowie klasy 2b w poniedziałek 4 grudnia udali się na lekcję biblioteczną do Biblioteki Raczyńskich na osiedlu Pod Lipami. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z naszą biblioteką szkolną. W trakcie zajęć uczniowie poznali historię Biblioteki Raczyńskich oraz przypomnieli sobie zasady korzystania z księgozbioru bibliotecznego. W ramach spotkania odbyły się także warsztaty, podczas których uczniowie zaprojektowali i wykonali swoje zakładki do książek.

 

Zbiórka książek na kiermasz świąteczny

 

Jesienne czytelnicze wyzwanie

 

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

Coś dla młodzieży!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży naszej szkoły, biblioteka szkolna zakupiła kilka nowości literatury młodzieżowej. Wszystkich zainteresowanych uczniów chcących poznać ciekawe historie, które zagościły już na naszych półkach, serdecznie zapraszamy do świata literatury….

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorski

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich został zorganizowany konkurs biblioteczny. Jego uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie inspirującego hasła reklamowego związanego z czytelnictwem, książką i biblioteką oraz wykonanie ilustracji powiązanej z wymyślonym sloganem. Uczniowie wykazali się oryginalnością i twórczym ujęciem tematu. Spośród złożonych prac wyłoniono zwycięzców:

I miejsce

Julia Fabiś

II miejsce

Nicola Mańczak

III miejsce

Matylda Tonder

GRATULUJEMY i zachęcamy do rozwijania swoich pasji czytelniczych, bo „kto czyta, nie błądzi”. 

 

Konkurs biblioteczny

Regulamin_konkursu_plastycznego

 

Nowości literackie dla dorosłych

W bibliotece szkolnej pojawiła się nowa literatura dla dorosłych. Została zakupiona z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży książek podarowanych na kiermasz świąteczny, zorganizowany przez Radę Rodziców i naszą Szkołę.  Wszystkich chętnych i zainteresowanych nowościami literackimi zapraszamy do spotkania z książką, która przenosi w świat przygód, kryminalnych zagadek, miłości, czasów wojennych i ….

Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie 🙂

 

Nowa odsłona szkolnej biblioteki

Podczas ferii nasza biblioteka szkolna przeszła spektakularną metamorfozę. Stare wysłużone meble zostały zastąpione przez nowoczesne regały i szafki. Młodzież mówi między sobą, że biblioteka przeszła „glow up” i chętnie przychodzi ją obejrzeć. Odnowienie biblioteki w znacznej części zostało sfinansowane ze środków Rady Osiedla Naramowice, za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy do naszej pięknej biblioteki ?

Literacka nowość dla dorosłych

Okazało się, że talenty literackie posiadają nie tylko nasi uczniowie, ale również ich rodzice. Dowodem na to jest książka otrzymana od pani Eweliny Stefańskiej pt. „Więcej niż zło”. Autorce gratulujemy sukcesów! Chętnych zapraszamy do biblioteki, w której znajduje się wydanie specjalne z autografem. Z niecierpliwością czekamy na nowe perypetie bohaterów w kolejnych tomach. 

 

Książka rośnie razem z dzieckiem

Uczniowie klasy 1a i 1b odwiedzili bibliotekę szkolną, aby zapoznać się z literaturą dziecięcą i poznać zasady korzystania z biblioteki. Następnie stworzyli listę życzeń książki, na której wpisano następujące życzenia: nie jedz przy mnie, szanuj mnie, dbaj o mnie, jestem twoim przyjacielem…..

Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali swoje „Pierwsze abecadło” z Instytutu Książki, Mała książka – wielki człowiek, ponieważ jak wiadomo książki dodają dzieciom skrzydeł i uczą je latać wysoko, wysoko…!:)

 

Życzenia się spełniają…

 

Lekcja biblioteczna w klasie 2b

Mówi się „Nie oceniaj książki po okładce”, ale niekiedy wyjątki potwierdzają regułę! Świadczą o tym fantastyczne okładki wykonane przez uczniów z klasy 2b. Jedna z uczennic pokusiła się o napisanie własnej opowieści. Zapraszamy do obejrzenia filmiku.

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

Każdy dzień to zagadka! – warsztaty czytelnicze

W naszej szkole gościliśmy panią Magdalenę Maciak – autorkę książki „Odlotowa Sąsiedzka Agencja Detektywistyczna”,
która przeprowadziła warsztaty czytelniczo-ekologiczne dla uczniów klas pierwszych. Uczniowie wcielali się w czytelniczych ekodetektywów, rozwiązując zagadkę ekologiczną. Było wiele ciekawych pomysłów i odrobina rywalizacji, ponieważ każdy chciał zostać detektywem. Rozwiązanie wzbudziło zaskoczenie, a przede wszystkim wywołało dużo radości i śmiechu, ponieważ w plecaku ukryła się kura Katarzyna. W dalszej części warsztatów uczniowie na podstawie rekwizytów poznali różne nazwy zawodów, m.in. związane z powstawaniem książki. Bawili się słowem i związkami frazeologicznymi, a nawet rymowali, nie wiedząc, że to robią. Na koniec każdy uczeń musiał wykazać się znajomością liczb i rozwiązać swoją zagadkę. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach i dobrze się bawili.
Ich twarze przepełnione były radością i entuzjazmem 🙂 .

 

Література українською мовою /Literatura w języku ukraińskim

У нашій бібліотеці є книги українською мовою z Fundacji Powszechnego Czytania w ramach akcji „Książka chroni”.
Wszystkich zainteresowanych i chętnych do czytania literatury w języku ukraińskim zapraszam do biblioteki szkolnej.
Każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

 

BAŚNIE I LEGENDY

 

Biblioteczny,

inspirujący, interesujący,

twórczy, plastyczny

konkurs za nami 🙂

 

Oto zwycięzcy!

I miejsce – JULIAKLEMKE2B

II miejsce – NICOLAMAŃCZAK3B

III miejsce – MATYLDATONDER1B

 

Za udział w konkursie – dziękujemy!

Zwycięzcom – GRATULUJEMY 🙂

 

 

MAŁA KSIĄŻKAWIELKI CZŁOWIEK

Książki są bramą, przez którą wychodzisz na drogę.

Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz,

marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych…

Miłość do książek to prezent na całe życie!

 

Taki prezent dostali również nasi pierwszoklasiści.

Kochane dzieciaki,

każdy z Was otrzymał swoje PIERWSZE ABECADŁO”.

Odkryjecie w nim swój skarb!

Więc nie czekajcie,

ruszajcie w czytelniczą drogę… po przygodę,

a litery – wskażą Wam szlak!

 

Życzymy miłych podróży czytelniczych 🙂

 

Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek; Wyprawka dla Pierwszaka”
ma charakter ogólnopolski i jest finansowany ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

A NASZA PANI NAPISAŁA KSIĄŻKĘ!

I to, jak się okazuje, niejedną! Jednak wokół jednej – „A u nas powstanie!” – zorganizowane zostało spotkanie w szkole. O którą panią chodzi? O naszą biolożkę – Magdalenę Podbylską.  Spotkanie odbyło się 10 listopada na sali gimnastycznej i uczestniczyły w nim klasy siódme i ósme. Pani Magda przygotowała prezentację i zadbała, by nikt się nie nudził. Dzięki pisarce mogliśmy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Co to znaczy nie mieć kraju?
  • Jakie źródła są wiarygodne, gdy szukamy sprawdzonych informacji z przeszłości?
  • Kim był Jan Ignacy Paderewski?

Ze spotkania szczególnie zadowolone były panie od polskiego i historii, gdyż na prezentacji znalazły się nie tylko daty, ale także slajdy o gwarze poznańskiej czy ortografii ????.

Pani Magda zapoznała nas z warsztatem osoby piszącej, sprawdzała naszą pamięć i przeciekawie opowiadała o fabule. Na co dzień równie ciekawie opowiada o tematach związanych z biologią i przyrodą, ręczymy za to!

 

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS

REGULAMIN KONKURSU

NOWOŚCI W BIBLIOTECE

Rynek książki dziecięcej na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwinął się z zawrotną szybkością. Próbujemy dotrzymać mu kroku i systematycznie odświeżamy księgozbiór naszej biblioteki. Pani Katarzyna zadbała, aby na półkach jej królestwa nie zabrakło najnowszych pozycji, cieszących się uznaniem dzieci i młodzieży. Pomogły jej w tym nasze polonistki.

 

Wśród nowości znajdziecie pozycje klasyków literatury dziecięcej i młodzieżowej: Joanny Papuzińskiej, Barbary Kosmowskiej czy Adama Bahdaja, ale też tytuły być może nieznane szerszej publiczności: „Pasztety, do boju!” Clementine Beauvais, „Enola Holmes” Nancy Springer (znana być może jako bohaterka serialu z Netfixa), „Rutka” Joanny Fabickiej.

 

Zapraszamy wszystkich na biblioteczne łowy!

SPOTKANIE AUTORSKIE

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

Gratuluję Natalii Urbaniak z klasy 1a, Kamili Jóźwiak z klasy 2a, Zuzannie Gorzejewskiej z klasy 3b oraz Zuzannie Wojtysiak z klasy 3b otrzymania tytułu „Super Czytelnika” w roku szkolnym 2020/2021 za osiągnięcie wysokich wyników w czytelnictwie. Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe, które, mam nadzieję, przeniosą Je w tajemniczy świat i staną się inspiracją do podejmowania nowych wyzwań czytelniczych :).

 

Życzę udanej lektury!

Katarzyna Turkiewicz

Wyprawka czytelnicza dla pierwszoklasisty

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Uczniowie klasy 1a i 1b otrzymali specjalne książki, dzięki którym rozpoczęła się ich przygoda z rozpoznawaniem liter, składaniem wyrazów i z przyjemnością czerpaną z czytania.
Każdy uczeń otrzymał  Wyprawkę Czytelniczą w skład której wchodziła książka „Pierwsze abecadło”. Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Nowości czytelnicze już na Was czekają w bibliotece szkolnej 🙂

ROK SZKOLNY 2019/2020

W dniu 25.03.2020 r. (w środę) o godzinie 12.30 w sali nr 0 odbędzie się konkurs recytatorski „WIOSNA, ACH TO TY” dla kl. 0 -3

 

Zapraszamy na nowości wydawnicze !!!

Książki przekazała klasa 5a, które otrzymała jako nagrodę za udział w konkursie pt. „Cała Polska czyta Dzieciom”.


W dniu 18.11.2019 r. w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla kl. I – III. Laureatami konkursu zostali: 

I miejsce – Leon Kabaciński 1b

Marta Mikołajczak 2b

II miejsce – Weronika Zielińska 2a

III miejsce – Aleksandra Kaczmarek 3b

WYRÓŻNIENIA

Katarzyna Smykowska 3b

Jan Góra 2a

Kamila Jóźwiak 1a

Zapraszamy na nowości wydawnicze do biblioteki szkolnej.


W dniu 18 listopada 2019 r. (poniedziałek) o godz. 11.30 w bibliotece szkolnej odbędzie się Konkurs Pięknego Czytania dla kl. I – III w roku szkolnym 2019/2020

REGULAMIN KONKURSU


 


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie afryka-kazika.jpg

 

W Naszej Szkole odbędzie się spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim

w dniu 16.10.2019r. dla klas I – IV.  Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek i otrzymania autografu.

 

 


ROK SZKOLNY 2018/2019


WYNIKI KONKURSU

„WESOŁA WIELKANOCNA RYMOWANKA DLA KL. I – VIII”

 

I MIEJSCE – MIŁOSZ KACZMAREK, KL. VI B

II MIEJSCE – VANESSA MICHALCZYK, KL. IV A

III MIEJSCE – JULIA MARCINIAK, KL. IV B

 

Zwycięzcom gratulujemy 


REGULAMIN KONKURSU


STAN CZYTELNICTWA W SZKOLE W I SEMESTRZE W ROKU SZKOLNYM 2018/2019


Wyniki konkursu Pięknego Czytania dla klas I – III

 I miejsce – Zuzanna Woźniak

 II miejsce – Marta Mikołajczak

               Liwia Wieczorek

 III miejsce – Marcel Kierzenka

Wyróżnienia

Mateusz Woźnica

Marta Hajduk

Wojciech Kierzenka


W dniu 10 grudnia 2018r. (poniedziałek) o godz. 10.45 w bibliotece szkolnej odbędzie się Konkurs Pięknego Czytania dla klas I – III

REGULAMIN KONKURSU


ROK SZKOLNY 2017/2018

 

 WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK


STAN CZYTELNICTWA W SZKOLE W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018


12 grudnia 2017r. w godz. 17.00 – 19.00

Odbył się w Naszej Szkole kiermasz książek bibliotecznych. Rodzice i nauczyciele

mieli okazję za symboliczne 2 zł zakupić książki do swojej domowej biblioteczki.



WYNIKI KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA DLA KL. I – III 

(Odbył się 30 października 2017r. (poniedziałek) o godz. 10.45 w bibliotece szkolnej)

KLASY I

  • I miejsce – Barbara Wolniewicz
  • II miejsce – Dorota Kaczmarek
  • III miejsce – Jonasz Sypniewski

 KLASY II

  • I miejsce – Zuzanna Woźniak
  • II miejsce – Amelia Zwierżdżyńska
  • III miejsce – Tymoteusz Bronowski

Wyróżnienie:

  • Marcel Kierzenka

Za udział:

  • Julia Wojtan
  • Leszek Maślonka

 KLASY III

  • I miejsce– Ksawery Scheffler
  • II miejsce – Eryk Cegłowski
  • III miejsce – Marysia Dereń
  • III miejsce – Stanisław Resztak

Wyróżnienie:

  • Jadwiga Kończak
  • Julia Marciniak

Za udział:

  • Aleksandra Ławniczak
  • Bartosz Stefaniszyn

ROK SZKOLNY 2016/2017

 

WYNIKI KONKURSU BIBLIOTECZNEGO

NA FRASZKI O BIBLIOTECE LUB KSIĄŻCE 

I miejsce – Emilia Kordecka kl. VI b

II miejsce – Dominika tefelska kl. VI b

III miejsce – Asda Tecław kl. VI b

IV miejsce – Olga Resztak kl. VI b

V miejsce – Oskar Szymański kl. VI a

Komisja konkursowa: M. Maćkowiak, J. Łada, A. Rosada

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA DLA KLAS II – III

(odbył się 3 listopada 2016r. o godz. 9.00 w bibliotece szkolnej)
 

Wyniki szkolnego konkursu:

KLASY III

I miejsce – Zuzanna Bartkowiak kl. III b

II miejsce – Zuzanna Wenzel kl. III b, Zofia Ziarko kl. III a

Wyróżnienie – Igor Dąbrowski kl. III a

KLASY II

I miejsce – Konrad Goliński kl. II a, Kacper Aleksandrowicz kl. II b

II miejsce – Jadwiga Kończak kl. II a

III miejsce – Marek Kiełpiński kl. II b

Wyróżnienie: Jakub Woźniak kl. II c, Wiktor Mróz kl. II c

Członkowie komisji: K. Turkiewicz, K. Wojciechowska, A. Jaraczewska
 

 WIELKA ZBIÓRKA LEKTUR DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

OD 16.11. 2016 r. DO 27.01.2017 r. 

W związku z Ministerialnym Programem Rozwoju Czytelnictwa zwracamy się do rodziców i uczniów z prośbą o uzupełnienie księgozbioru bibliotecznego o lektury szkolne. 

Proponujemy aby każda klasa przekazała na rzecz biblioteki min. 2 lektury. Wykaz dostępnych lektur można  otrzymać w bibliotece, u wychowawców klas i na stronie internetowej szkoły.

                    Zapoznaj się z wykazem lektur szkolnych ? ? ?