W naszej szkole realizujemy program zdrowia psychicznego dla małych dzieci pt. „Przyjaciele Zippiego”.logo_zippi_210px

Program ten nie koncentruje się na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci i uczy:

• jak rozpoznawać uczucia własne i jak o nich rozmawiać
  • jak mówić to, co chce się powiedzieć
  • jak słuchać uważnie
  • jak prosić o pomoc
  • jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
  • jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
  • jak mówić przepraszam
  • jak radzić sobie w sytuacji, kiedy jest się krzywdzonym
  • jak rozwiązywać konflikty
  • jak radzić sobie ze zmianą i stratą, między innymi ze śmiercią
  • jak adaptować się do nowych sytuacji
  • jak pomagać innym

Program podzielony jest na sześć części, a każda z nich zawiera odrębne opowiadanie. Głównym bohaterem całego cyklu jest patyczak Zippi, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewczynek.

Program „Przyjaciele Zippiego” nie mówi dzieciom, co robić, ale zachęca je do zastanowienia się nad sobą i wymyślania własnych rozwiązań. Dzieci dobierają takie rozwiązania, które nie tylko im pomagają, ale również nie krzywdzą innych. Dzieci uczą się różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonalą relacje z innymi ludźmi, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym.